вторник, 30 август 2011 г.

Кои оферти ти подхождат?

Нали знаеш старата поговорка „Покажи ми какво пазаруваш, за да ти кажа какъв си.”? Днес ще направим обратното. Покажи какъв си, за да разбереш какво да пазаруваш. След този тест ще знаеш кои оферти ти подхождат и кои не.

Забележка: Правенето на този тест не е обвързано с покупка на ваучери. Резултатите да не се считат за обвързващи. Те са с препоръчителен характер.
В теста НЯМА продуктово позициониране.

Тест

Когато беше дете искаше:
а) Да стана ваучерина или офертонавт.
б) Да си имам малка сестричка, която да гримирам и обличам, както си искам.
в) Да завладея света и всички хора да ме слушат.
г) Да имам повече време за игра.

Сега искаш:
а) Да си направя сайт за групово пазаруване и да пускам най-хубавите оферти. Така ще ми излизат и още по-евтино.
б) Сестра ми да престане да се влачи навсякъде с мен.
в) Да завладея света и да не трябва да слушам хората. 
г) Да имам повече време за игра. :-)

Кой е любимият ти цвят?
а) Ваучерово
б) Розово
в) Кърваво червено
г) Зелено



Обичаш да четеш:
а) Бюлетините със сделките на деня. Любимо четиво. Препоръчвам.
б) Офф. Списания чета, но рядко. И Паулу Коелю.
в) в-к „Борба с клиентите дейли”
г) Всичко.



На работа:
а) Дебна шефката да не гледа и браузвам за нови оферти.
б) Нямам време за такива простосмъртни занимания. Работа… гадост.
в) Като на война. Отблъсквам пълчищата вражески клиенти по цял ден. То не че има приятелски.
г) На работа като на работа. Готини колеги, дълги обедни почивки и задължителна напитка след работните часове.



През почивните дни:
а) Правя колажи от любимите си ваучери. Много са красиви. Искаш ли да ти ги покажа?
б) Почивни дни, работни дни. Стига с тия глупости. Всеки ден е идеален за СПА.
в) Обикалям кварталните магазини и заведения и вгорчавам живота на работещите там. Ще ми се усмихват и питат какво ще обичам. Що за поведение?!
г) Излизам с приятели. Забавлявам се. Пазарувам. Пътувам. Гледам филми. Или от всичко по малко.



С приятели:
а) Събираме се понякога и си показваме албумите с колажи. Моят е най-хубав. Искаш ли да ти го покажа?
б) Пийвам мартини на някоя голяма тераса. Ходим на шопинг заедно. Пътуваме до острова ми.
в) Нямам приятели. То и това оставаше. Още хора, които да искат някакви неща от мен.  
г) Споделям всичко.



За какво мечтаеш?
а) От някой сайт да ме изберат за „Ваучерист на годината”. И колажът ми да спечели първо място в ежегодния конкурс „Талониада”. Ех, мечти, мечти.
б) Световен мир.
в) За един свят с по-малко работа и никакви клиенти.
г) Успешна кариера, добри приятели, здраве – все за хубави неща. И повече усмихнати хора.



Резултати

Ако имаш повече:
Отговор а) Според теб всички оферти ти подхождат. Не само това – те са правени точно като за теб. Тази, която си купи вчера ти отиваше на очите, а днешната ти е в унисон с настроението. Други си взимаш само и само, за да има от какво да си направиш колажа. Истината е, че в момента офертата, която най-много ще ти подхожда е за почивка. На място без интернет. По възможност – и без ток.


Отговор б) „Смяна на масло на половин цена” определено не е твоята оферта. Виж, курс по актьорско майсторство си е друга работа. И не работа – работа, а занимание, което ще ти донесе още слава. А може и нов остров. Евентуално.


Отговор в) Не ти подхождат офертите, които ти пускаш. Нали се разбрахме да спреш? Колкото повече пускаш оферти, толкова повече ще идват клиенти. Ние не искаме това, нали? Ще мине време докато всички научат каква гад си. И винаги ще има някоя невинна, заблудена душа, която да се излъже и да прекрачи територията ти.
Оферти, които биха ти подхождали – масаж, почивка или бой с пръчки.


Отговор г) За теб може да се каже, че повечето оферти ти подхождат. Но ти вече си знаеш – най-голямо удоволствие ти доставят онези, които можеш да споделиш с приятелите си. Заедно на почивка или в някое ново заведение – няма значение. Ти ще си изкараш добре. Приятелите ти също.


Ако някои неща от теста ти звучат познато, значи си чел: 

петък, 26 август 2011 г.

Къде са класиките?

Вечно търсещата ми дийлхънтърска душа отново откри съществен пропуск в предложенията за групово пазаруване. Последното ми размахване на пръст, че няма оферти за китайски ресторанти, все още не е стигнало до своя хепи енд. Да видим дали днешните ми открития ще имат по-голям успех.

Става дума за класики. Изтънчени менюта, които винаги са намирали своето място на масите ни. И в сърцата ни. :-) 


Снимка: Интернет



Баничка с боза
Бабите ни едно време само мъфини са закусвали. С фреш. LivingSocial могат да пускат оферти за баница (не мога да намеря линка), а българските сайтове за групово пазаруване – не.
Малко ли са фурните и кварталните баничарници? Те ли не искат да пуснат оферта или сайтовете се дърпат? Или отново ставаме жертва на приказките колко вредно е да се ядат банички. Къпкейковете и бургерите са полезни, нали? 

Тройка кебапчета с гарнитура
И аз, като теб, без червен хайвер на масата не сядам. 
От време на време, признавам, закопнявам за нещо по- така. Колкото повече се прехласваме по селъри и джинджър, толкова по-бързо забравяме за кебапчетата. Може би ще е така, докато не им се сложи някое по-засукано име и на тях. Да напишеш „кебапче” в заглавието на оферта явно е някак непрестижно. А ние толкова да ги обичаме. И са ни вкусни. Нищо, че за направата им не е пострадало нито едно животно. Тъкмо са подходящи и за вегетарианци.



Шкембе чорба и бира
Не ме разбирай погрешно – панираните филенца с чаша вино са хубаво нещо. Не виждам, обаче, как ще ми избистрят главата след тежка вечер. 
Представям си хора с по десетина ваучера за бира и шкембе в джоба. Ей така, за всеки случай. Защото махмурлукът е подляр и трябва да се реагира светкавично. 
А дори да не си изправен пред последиците на вчерашните си деяния, комбинацията бира/шкембе си остава абсолютна класика. Подходяща и за Вашия специален ден.



Оферта оферта избива

Може би от сайтовете за групово пазаруване са се загрижили за фигурите ни. Ние ще им кажем да не се притесняват. Нали пускат и толкова много оферти за добрия ни външен вид. Ще си купим ваучер я за отслабваща процедура, антицелулитно масажче или за детоксикация. И ще го караме по-весело.


Благодаря за вниманието! :-)


вторник, 23 август 2011 г.

Аз, Клиентът!

Здравей, групово пазаруване.
Спомняш ли си как, преди по-малко от година, започна да ме ухажваш? Как ме откри и се опитваше да привлечеш вниманието ми. Успя. Ето ме. И?

Виждам, че се учиш в движение. Динамиката на бизнеса ти изисква и да не спираш.
Виждам, че прилагаш практики и от „старата школа”. Не забравяй, обаче, че аз съм тук от повече време.
Виждам и старание. Не го похабявай в опити да ме подведеш.
Виждам, че с времето добрите предложения отстъпват на некоректните. Умори се да си вършиш добре работата?
Виждам, че се променяш. Единственото постоянно нещо е промяната, нали?
Там, където отиваш, ще има ли място за мен? Или вече не ти трябвам?
Не настоявам да ме вземеш със себе си. Питам.
Аз лесно мога да намеря и други. А ти?

Здравей, търговецо.
С теб се знаем от много време. Срещаме се често. Понякога – за кратко. Разделяме се. Такъв е животът.
Често ме бъркаш с приятел, на когото да споделиш. Човек, на когото да се оправдаеш защо не си вършиш добре работата. Аз не съм този човек. Мен не ме интересува колко ти е наемът. Не ме интересува и колко даваш за реклама. И не, не ме интересува колко ти е излязла тази оферта. Аз съм Клиент. Дойдох, защото ти ме повика.
Познаваме се вече от толкова време. Не разбра ли, че не цениш ли присъствието ми, не заслужаваш парите ми? Ако не ме искаш, не ме кани. Не се ли научи, че няма смисъл да инвестираш в реклама, ако не знаеш как да се държиш с мен?

А на мен не ми трябва много. Един гол професионализъм ми стига. Свърши си работата. Не искам повече от теб. Не искам и по-малко. Защото:
Аз лесно мога да намеря и други. А ти?

Аз, Клиентът мога всичко.
Мога да те издигна. Но мога и да те срина.
Мога да те харесвам. Но мога и без теб.
Мога да ти обърна внимание. Но мога и да те пренебрегна.
Мога да бъда твой клиент. Много лесно мога и да не бъда.

петък, 19 август 2011 г.

Тук оферта. Там оферта. Моята оферта

Избра сайт, в който да пуснеш оферта. Чудесно. Ето още няколко неща, които е хубаво да знаеш, изискаш и изобщо да се подготвиш за тях. 

Снимка: scottchan

Преди пускането на офертата.
  • Предложи добра оферта. Тръгнеш ли да отбиваш номера, you are busted. Идеята е да си направиш реклама, нали така? Не предлагай нищо по-малко от най-доброто. В никакъв случай не завишавай цените си, за да пуснеш уж голямо намаление. Много хора ще видят офертата ти без да я закупят (можеш да го четеш и като: няма да плащаш комисионна на сайта за тези хора, ако дойдат без ваучер на редовната ти цена). Каква, според теб, е вероятността тези хора наистина да дойдат, ако си завишил първоначалната цена?

  • Предостави информация. Ти си човекът, който най-добре познава бизнеса си. Нека бъдещите ти клиенти да добият представа с какво Ти си по-различен от другите на пазара. Използвай само свои текстове. С copy/ paste няма да впечатлиш никого. Рискуваш сайтът да използва именно тази техника, ако не им предоставиш информация за бизнеса си.

  • Предостави снимки. Разкажи история в картинки. Покажи на потенциалните си клиенти колко уютно и хубаво ще се чувстват при теб. Прати на сайта, с който си партнираш няколко снимки, от които да изберат.

  • Дай шанс на клиентите си да те опознаят преди да те видят. Ако нямаш, направи си сайт. Страница във Facebook също (фирмена страница, а не личен профил). Всъщност гледай да имаш присъствие в социалните мрежи. Ще можеш лесно да комуникираш както с настоящите, така и с потенциалните си клиенти. Прати линковете на сайта, в който ще бъде пусната офертата ти. Трафикът много ще те зарадва. :-)

  • Поискай да видиш визията на офертата преди да бъде пусната на сайта. Задължително. Това е твоят бизнес и е важно как ще бъде представен. Провери дали не е изпусната информация, която считаш за важна. Също така поискай да видиш снимките, които ще бъдат в офертата. Може сайтът да е добавил към твоите и други. Увери се, че си подхождат и по никакъв начин не подвеждат клиентите.

  • Подготви хората, с които работиш. Много ще е нелепо само ти, от цялата си фирма, да знаеш за пускането на офертата. Въведи колегите си в процеса. Особено, ако има такива, за които груповото пазаруване е непознато. Има и един нелош блог за груповото пазаруване, ама как-му-беше-името. ;-)

По време на офертата
  • Следи развитието. Поглеждай от време на време как се движат продажбите. Колкото и да виждаш на екран, знай че ще има разлика с действителността. Има хора, които заявяват ваучери, но по една или друга причина не ги заплащат. Все пак ще имаш представа как се развива офертата.

  • Подготви се психически да говориш много по телефона. Тези, които ще ти звъннат, много ги искаш за клиенти. Ти искаш всички, разбира се, но тези, които ще ти се обадят докато тече офертата, са специални. Те не искат да попаднат на някое случайно място. Искат да намерят Теб. Можеш да ги спечелиш завинаги още по телефона.

  • Работи със сайта. Много от запитванията по твоята оферта ще бъдат към тях. Помагай на сайта да даде правилните отговори. Сговорна дружина бизнес повдига.

След офертата
  • Клиентите. От сайта трябва да ти предоставят списък на онези техни потребители, които ще се превърнат в твои клиенти. Тоест – всички онези хора, които са си закупили ваучер по твоята оферта. Ще станат ли редовни клиенти? Зависи от теб.

  • Money, money, money. В кратък срок след приключване сделката на сайта, трябва да ти преведат част от парите. Или всичките. Това зависи от договора, който си сключил със сайта. Подписахте, нали? Защото трябва. Взаимоотношенията ти със сайта не трябва да рефлектират върху клиентите ти/ви. Ако парите ти се забавят, потърси обяснение. Ако не получиш основателно такова – потърси си правата. През това време продължавай да обслужваш клиентите си с усмивка.

  • Клиентите. Не, не се повтарям. Може да се окаже така, че имаш повече работа, отколкото предвиждаше, когато пусна офертата. Мога да ти кажа само „Честито!”. Не се изнервяй от натоварения график. Всички имаме своите свръх ангажирани дни. Може би и за това дойдохме при теб като клиенти. За да разпуснем. Да избягаме поне за малко от ежедневното напрежение. Грижи се за нас добре и сме твои завинаги. Нали това беше идеята да пуснеш оферта?

Офертата мина. Срокът на ваучерите изтече. Имаш нови редовни клиенти. По-хубавото е, че те са редовни клиенти на редовните ти цени. Поздравления!
На това се казва пускане на оферта по учебник.

Похвали, възражения, въпроси се приемат в коментарите долу.
Бонбони, цветя, бира се пускат до поискване. А аз ги искам. ;-)

вторник, 16 август 2011 г.

Пускам, пускам… офертичка. Избор на сайт.

Сайтовете за групово пазаруване могат да ти помогнат да привлечеш нови клиенти за своя бизнес. Всъщност това им е работата. Някои я вършат добре, други – не толкова. В твой интерес е да проучиш бъдещия си партньор.
Много хора подхождат наивно спрямо онлайн присъствието си. Не бъди един от тях. Прецени кое е най-доброто за теб и твоя бизнес. 

Снимка: Интернет

Сайтовете за групово пазаруване вече са толкова много, че изборът на един от тях изглежда почти невъзможен.
Няколко критерия, които ще ти помогнат при отсяването на подходящия за теб сайт:

  • Липса на отговор. Писа на сайт за групово пазаруване. Интересуват те условия за публикуване на оферта, комисионна и пр.. Отговор няма. Дай им 3 (три) работни дни да се свържат с теб. Не повече. Липсата на отговор не винаги означава липса на интерес. Само в повечето случаи. ;-) Ако все пак, дори и с голямо закъснение, от въпросния сайт се свържат с теб, можеш да им дадеш втори шанс. Факт е, че всеки го заслужава. Но каква ти е гаранцията, когато офертата вече е в ход, че някой ще ти обърне внимание? Навреме. 

  • Безплатна реклама. Ако от някой сайт ти кажат, че това, което ти предлагат е безплатна реклама, бягай далеч от тях. Безплатен обяд няма. И ти го знаеш, и от сайта го знаят. Опитват да те хванат с най-старата въдичка. И обиждат интелекта ти. Това не е добро начало на бизнес отношения. Всъщност не е добро начало за каквито и да е взаимоотношения. Имай предвид, че рекламирането през сайт за групово пазаруване може да ти струва дори повече от традиционните канали за реклама. Но плащаш само за доведен клиент, т.е. когато рекламата дава резултат. Струва си, ако наистина си готов да поемеш и обслужиш добре новите си клиенти. Тази инвестиция ще ти се върне многократно в бъдеще.

  • База данни. База данни. База данни. Най-важното. От много сайтове се бият в гърдите на колко ниска комисионна работят. Все едно някой да развее знаме, на което пише: „Здрасти. Ние взимаме малко пари, не сме много стимулирани и скоро сигурно ще фалираме, щото се оказа, че не било лесно да имаш сайт за групово пазаруване.” Честно, на такива хора ли ще повериш промотирането на бизнеса си? Това, което има най-голямо значение е колко човека ще видят (не купят, а видят) офертата ти. Има огромна разлика дали това ще са 1000 или 100 000, нали? Това е Спарта. Опаа грешка. Това е Реклама. Лесно е да предложиш ниска комисионна/ цена. Обаче е трудно да предоставиш качествена услуга след това.

Различните сайтове ще ти предложат различни условия. Разбира се, ще ти приложат всички трикове и похвати от арсенала си, за да те убедят да рекламираш именно в техния сайт. Не се давай лесно.

В следващата тема ще разгледаме какво се случва преди, по време на и след пускането на оферта.

петък, 12 август 2011 г.

Условия разни Vol. 2

В предишния епизод:

Или трябва да бръкнат в собствените си джобове и да ти върнат парите (случвало се е), или да пуснат кепенците и да си намерят ново поприще за изява (ако не се е случвало, ще се случи). Дори да ти върнат парите пак остава разочарованието от провалената ти почивка.


За да не се случват подобни ситуации, сайтовете превеждат част от сумата на търговеца в началото. Защото пък няма да е справедливо търговците да работят съвсем без пари. Някой трябва да защитава и тях.

Остатъкът от сумата може да се разпредели на вноски или да се преведе, когато изтече офертата. По този начин сайтът разполага със средства, с които да компенсира потребителя си, ако стане някаква издънка.


Снимка: Интернет

Още едно условие
-         Ще ти платим парите за всички използвани ваучери – казват от сайта.
-         А какво се случва с тези, които не са използвани? – пита търговецът.
В единия случай, парите остават като допълнителна печалба за сайта. При по-лош сценарий се връщат на потребителите, защото е възникнал някакъв проблем.
Тук пак има известно негодуване от страна на търговците (големи хейтъри ги изкарвам напоследък, а не са всички такива. Скоро ще попиша и за добрите).
Негодуването идва от това, че някой ще вземе пари, а те – не. Малцина от търговците отчитат факта, че всъщност не са работили, за да получат тези пари. Тук, може би, опираме до народопсихология, та ще оставя темата на специалистите.
Това условие също пази потребителските ни права.
За съжаление, има доста недобросъвестни търговци, които спокойни от факта, че ще си получат парите no-matter-what, могат просто да откажат да ни обслужат. Или постоянно да ни отпращат с извинението, че няма свободни часове/ места. Докато ни писне и се откажем. А е икономически необосновано да се отказваш от нещо, което вече си платил.
Та, ето я логиката да се заплащат само обслужените ваучери. Между другото пренебрежимо малко сайтове работят по този начин. Няколко хиляди търговци-хейтъри харесват това 

Още за валидността на ваучерите
Все по-често срокът на офертите, които ми се мяркат пред очите, е кратък. Обяснението, което намирам за това е, че търговците искат час по-скоро да си получат парите. И залагат кратък срок за ползване на ваучерите. Което води до много главоболия – както за потребителите, така и за самите търговци.

При по-голям интерес към офертата и повече продадени ваучери, изпълнителят на намалената услуга изнемогва, защото се струпват повече клиенти за по-малко време. Претупва си работата, с което си прави лоша реклама. Не успява да обслужи всички клиенти навреме, което допълнително нажежава обстановката. Клиентите, логично, не желаят да се върнат при този търговец, защото не са получили качествена услуга.
По този начин се обезсмисля цялото упражнение с пускане на оферта.

По-дълъг срок на валидност, предполага по-равномерно разпределение на клиентите във времето. Разбира се, винаги ще ги има хората, които се сещат в последния момент. Не го ли правим всички понякога? Поне няма да има постоянни струпвания и изнервени клиенти.
Парите от сайта ще дойдат, както сте се уговорили. Сключихте договор, нали така?  

Много хора мислят (и използват) сайтовете за групово пазаруване за инструмент, с който да влеят повечко оборот в бизнеса си. Рекламата кучета я яли.

Бъди добър клиент
-         Ако в условията на офертата пише изрично да занесеш разпечатан ваучера, когато ще ползваш услугата, то занеси разпечатан ваучера, когато ползваш услугата.
-         Изпусна срока. Кофти. Не издевателствай нито над търговеца, нито над сайта. Със закупуването на офертата си се съгласил с условията, написани в нея. Ако чисто и просто си забравил за закупената си оферта, никой не ти дължи обезщетение.
-         Оставяй бакшиш, когато си доволен от качеството на услугата. Така и така го правиш, когато си без ваучер. Възнагради и човека, който те е обгрижил на половин цена.
-         Споделяй впечатленията си. Добри или лоши. Така допринасяш не само за подобряване на услугата, но и за изграждането на едно по-информирано потребителско общество.

Пак стана дългичко. Богата тема за размисъл се оказаха тези условия. 
Ако си прочел целия текст докрай – кимни. :-)

вторник, 9 август 2011 г.

Условия разни

Голямо насмитане става с тези ваучери.
Всеки ден нови оферти, нови предложения. Нещо ти привлича вниманието и купуваш. Когато ти остане време – оползотворяваш. Предплатените хартийки се трупат на купчинка някъде в офиса (портфейла/ чекмеджето). Или пък на файл в компютъра. Някои от тях ги очаква безрадостната съдба на „изгарянето”.
Ние това не го искаме. Не. Защото сме си платили.
Понякога, обаче, подхождаме малко безотговорно към предплатените си сделки.

По време на офертата
Виждаш оферта, която непременно трябва да имаш. Проверяваш – отстъпката е реална. Добре. Разполагаш с няколко часа, за да заявиш, платиш и да се поздравиш мислено за успешно закупената сделка. В бързината провери ли колко време е валиден ваучерът? 
Е, ще си кажеш ти, имам предостатъчно време, за да успея да си използвам предплатената услуга. А Facebook, например, ако можеше да говори, щеше да ти каже: Вие и още 492 човека мислите така. 
Снимка: Интернет

Валидност на ваучера
Ваучерът може да се използва от… до…. Пише го в условията. Същите ги има и на хартийката, която разпечатваш. Да, неекологично е, но съветът ми е да си изпринтваш ваучерите непосредствено след като ги закупиш. Едно, че условията ще са ти пред очите, две – можеш да си организираш закупените ваучери по удобен за теб начин (дата на изтичане, например). Плюс, че на повечето места ще ти изискат ваучера разпечатан така или иначе. Защо да не се подготвиш предварително?

Условията, които не виждаш
Те са между сайта за групово пазаруване и търговеца. Част от тези условия пазят теб като потребител.
Знаеш, че парите първо отиват при сайта, който е пуснал офертата. Сайтът има ангажимента да преведе парите на търговеца, който е предоставил офертата. След като приспадне комисионната си, разбира се. (за тях ще си поговорим някой друг път)

В началото, когато груповото пазаруване беше младо явление в България, често се срещаше една грешка. Тъй като търговците по това време (да, да – наясно съм, че говоря за преди една година) подхождаха с голяма доза недоверие и скептицизъм към малкото съществуващи сайтове, трябваше да се намери начин да бъдат изкушени. Грешката беше и все още е при някои прохождащи сайтове, че парите към търговеца се превеждаха веднага след като сделката бъде свалена от сайта (тоест не може да се закупува вече от нея). И се превежда цялата сума.
Преди да ме захапеш (особено, ако си търговец или прохождащ сайт), че така е правилно и да не пиша, че е грешка, прочети още малко. И ще разбереш.

Работата на посредника
В по-голямата част от времето си ние сме потребители. И ни е приятно, че и по-спокойно, когато знаем, че някой някъде мисли за нашите потребителски права.

Сега си представи следната ситуация:
Купуваш си ваучер за почивка. Офертата е добра, а хубавото е, че можеш да я използваш и след 4 месеца (примерно). Правиш планове, настройваш се и после си продължаваш живота, оставяйки използването на ваучера за след 4 месеца.
През това време сайтът е превел всички пари към търговеца. Това са свежи пари за неговия бизнес. Чудесно.
След 4 месеца си готов за дългоочакваната си и предплатена почивка. Като в лош сън осъзнаваш, че търговецът, който преди 4 месеца е предоставил услугата е:      прекратил дейност/ затворил за ремонт/ просто отказва да те обслужи.
Какво правиш? Обръщаш се към сайта за съдействие? Но какво могат да направят те? Вече са превели парите на търговеца. Как да те компенсират?

Тази статия ще се наложи да разполовя. Май е заразно да се предлагат неща наполовина :-) 
Следва продължение…
Продължението - тук

петък, 5 август 2011 г.

Да купя или да не купя

Големите отстъпки заобикалят рационалното и впиват зъбки в емоционалното. И единственото, което чуваме в главите си е неистово крещящото гласче: 
„Купи! Купи! Купи!”.

„Хиперпигментация с 90 % отстъпка! Сдобий се с чисто нови петна по кожата само за 45 лв., вместо за 450 лв.”
Уау! Как да устоиш на толкова примамлива оферта. С цели 90 % намаление! Това-трябва-да-си-го-купя!

Снимка: Интернет

Истината е, че има оферти, които могат да ти навредят. Ти си единственият човек, който може да го предотврати. По много лесен начин.

Чети, потребителю. Чети.
Сред сладките отстъпки и многобройните оферти те дебнат и лоши сделки. Твоя работа е да направиш отсяването. И въобще не става дума дали нещо ти трябва или не. Понякога е забавно да си взимаш неща, от които нямаш никаква нужда. Поглези се. Яко е.
Друг въпрос е, обаче, когато попаднеш на подвеждаща оферта. А ти няма как да знаеш, че е подвеждаща, докато не събереш повече информация.

Твърде много информация
Сайтът, който предлага офертата, си е свършил работата и ти е предоставил информация. Обаче е много. А на теб не ти се чете.
Прочиташ диагонално текста в офертата. Поглеждаш колко човека са си купили ваучер преди теб. Е, щом има толкова продадени, все някой си е направил труда да провери дали всичко е ОК. Ами ако всички мислят така? Най-малкото, офертата може да е неподходяща за теб.
Пък и замисли се – ти къде би „скрил” информация, която би те отказала да купиш офертата.  Разбира се. Като я затрупаш с още много информация. Дребният шрифт вече не е на мода. Хората просто отказват да четат по-дълги текстове. Питай ме мен. Аз пиша блог. ;-)

Твърде малко информация
Сайтът, който предлага офертата, не си е свършил работата и те е лишил от информация. Точно така. В този случай разчита на онова неистово крещящо гласче от първия параграф. Да купиш. Без да се информираш. На импулс.
Факт, че тази практика е доста успешна. И работи безотказно не само за груповото пазаруване.

Импулсът „да купиш сега и веднага” го разбирам. Той си е заложен в основата на груповото пазаруване. И е хубаво нещо. Но ми се струва, че зачестиха злоупотребите с този импулс. А те винаги са за сметка на потребителя.

Няма нужда да споменавам, че примерът в началото на публикацията всъщност е действителна оферта. Написах я така, както трябва да е поднесена, за да е възможно най-коректна. Но не е само тя. Подобни оферти има почти всеки ден.

Не целя, а и не искам, да навредя на нечий бизнес. Но, моля ви, търговци и сайтове, недейте да вредите на нас. Да, понякога сме наивни, често сме импулсивни, но ние сме вашите потребители. Колко дълго мислите, че ще останем такива, ако ни цакате с кофти оферти?


вторник, 2 август 2011 г.

Как ти се отразява груповото пазаруване?

Ако груповото пазаруване имаше опаковка, навярно на нея щеше да пише:
„Внимание! Може да доведе до пристрастяване.”
Е, сигурно щеше да го пише с малки букви, но пък щяхме да сме предупредени.

Тестът „Как ти се отразява груповото пазаруване?” ще ти покаже дали си се превърнал/-а в опасност за семейния бюджет.
Вземи лист и химикалка. Не за друго, но ако драскаш по монитора, няма да можеш да си правиш още тестове.


 Тест:

От колко време знаеш за груповото пазаруване?
а) От няколко месеца вече.
б) Откакто започнаха да идват първите клиенти с ваучери. Аз ги гоня, а те се връщат повече. Кошмар някакъв…
в) От няколко години. Нямах търпение този феномен да стане реалност и в България. Това е като сбъдната мечта!
г) Още докато бях дете, другарките в детската градина ми казваха, че знам много. И оцветявах картинките по-добре от другите деца. До ден днешен продължавам да оцветявам със страст.

Колко сайта за групово пазаруване разглеждаш всеки ден?
а) Знам ли? 5-6 сигурно. Понякога разглеждам и сайтовете, които събират офертите за групово пазаруване на едно място.
б) К’во да разглеждам като не мога да ги гледам!
в) Всичките ги разглеждам. По няколко пъти. Не знам колко са станали вече. Много е вълнуващо!
г) О, много разглеждам аз. И повече щях да разглеждам, ако имах компютър.

Колко често си купуваш ваучери от сайтовете за групово пазаруване?
а) 3-4 пъти в месеца. Понякога повече, понякога по-малко. Общо взето, когато нещо ми хване окото.
б) Мрррразя да давам пари.
в) Ооо всеки ден. Не си ли купя нещичко от сайтовете за групово пазаруване, денят ми е пуст и даже малко страшен. Настръхнах само при мисълта. Не питай повече такива неща.
г)  Аз тия не ги знам къде се намират и не съм ходил. Та, предполагам 2-3 пъти в седмицата.

Най-добрата сделка за теб е:
а) Коректно поднесената. Не ми харесва, когато видя оферта с умишлено надута цена. Дразнещо е. По-добре да не си правят труда да пускат такива оферти.
б) Най-добрата сделка е миналата сделка. Колкото по-бързо ми се махнат и тия ваучери от главата, толкова по-добре.
в) Е, стига де! Що за въпрос? Всичките са най-добри!
г) Няма вече хубави сделки. Едно време какви имаше. И не говореха толкова много.

Разочаровал/-а ли си се досега от груповото пазаруване?
а) Да. Веднъж. Случих на кофти обслужване и ме гледаха като втора ръка човек заради ваучера. Чувам, че и на други се е случвало. Здраве да е. Там повече няма да ходя.
б) Постоянно. Тия, които идват с ваучерите, ми късат нервичките всеки ден.
в) Не. Какво говориш?! Всичко е прекрасно. Единственият недостатък е, че не ми стига времето да опитам всички неща, които си купувам.
г) Претръпнах и нищо не може да ме трогне. Дори не плача вече, когато си преговарям „Титаник”

Коя е най-успешната ти покупка от сайт за групово пазаруване?
а) Открих много приятно местенце, благодарение на една оферта. Сега, с повод или без, ходя там с голямо удоволствие.
б) Не са пускали още оферта за пушки. Това би била добра оферта.
в) Всичките са ми успешни. Даже си ги кръщавам. С Ваучериньо бяхме на почивка. С Купончо ходихме в едно чудно заведение. А с Талонеско си изкарахме невероятно в един голям козметичен салон. Да продължавам ли?
г) Веднъж си купих марули, а продавачката забрави да ми таксува лучеца. Мно’о се изкефих.

Когато чуеш думата „купон” си мислиш за:
а) Парти :)
б) Ти да не си ченге? Много питаш. Твърде много.
в) Принтер, ножичка и телефон. Изпринтвам си купона, изрязвам го, за да се събере в портфейла и се обаждам моментално на доставчика-на-услугата, защото искам да си ползвам купона веднага.
г) Салата с риба тон.

Как мислиш, че ще се развие груповото пазаруване през следващата една година?
а) Предполагам, че голяма част от сайтовете няма да издържат на конкуренцията. Сигурно ще останат няколко по-големи. Дано предлаганите оферти да се подобрят, че напоследък май малко попретупват работата.
б) Обмислям и аз да направя сайт за групово пазаруване. Ще унищожа конкуренцията и после ще затворя и моя сайт. Така няма да остане нито един. Аман от групотевини!
в) Само мога да мечтая. Надявам се да има още поне стотина сайта. Обмислям даже да напусна работа, за да имам повече време да разглеждам офертички. И да се възползвам от тях, разбира се.
г) Като всяко друго нещо. Сигурно ще емигрира.


Резултати:

Отговор а) Ти си cool. Пазаруваш умерено и знаеш как да извлечеш максимума от една оферта. Добрите от бранша трябва да се стремят да имат повече клиенти като теб.

Отговор б) Да знаеш, че за никого не е тайна към кой Отдел принадлежиш. Спри да се заяждаш с хората. И да пускаш оферти. Не правиш услуга на никого. Най-вече – на себе си.

Отговор в) Намали малко темпото. Иначе ще се докараш до фалит. Тогава как ще си купуваш ваучери? Използвай ентусиазма си за нещо по-градивно. И в никакъв случай не напускай работа.  

Отговор г) Ти си идиот!