сряда, 26 октомври 2011 г.

Погруповорки


  • На лъжливата оферта краката са къси.

  • На калпав бизнес ваучерите му пречат.

  • На чужд бизнес и 100 % комисионна е малко.

  • Каквито оферти си посееш, такива клиенти ще жънеш.

  • Двама за оферта се карат, трети офертата пуска.

  • С една оферта два клиента.

  • От две оферти, та на земята.

  • Много сайтове – хилави оферти.

  • На харизан ваучер отстъпката не се гледа.

  • От всеки бизнес сделки не стават.

  • Приятелството си е приятелство, ваучерите са с пари.

  • Ранна оферта, рано я купуват.

  • На сайт за групово пазаруване ваучери ще продава.

  • Клиент умува, клиент купува, клиент оферти пасе.

  • Пазаруването идва с ваучерите.

  • Бели оферти за кризисни дни.

  • Блага оферта бизнес отваря.

  • Всяка оферта да си знае сайта.

  • Шушу – мушу сайт за групово пазаруване разваля.

  • Сайтът офертите си мени, ала нрава – никога.

  • Който плаща, той поръчва офертите.

  • По ваучерите посрещат, по бакшиша изпращат.

  • За фалиралите сайтове за групово пазаруване или добро, или нищо.

  • Два пъти провери, веднъж купи.

  • Ако е оферта, да е читава.

сряда, 19 октомври 2011 г.

Не сме толкова...

…дебели
Какво се случва?! Всеки ден! Абсолютно всеки ден има оферти за отслабващи процедури. То не са кавитации, LPG-та, Velasmooth или Velashape, антицелулитни масажи и какво ли още не. Често се срещат и оферти за вега тестове и изготвяне на хранителни режими (онлайн дори!). (Яжте по-малко и спортувайте повече – току ще ви спестих пари. DealHunter) ;-)
Ще изчезнем, хора! Първо ще се топим и изведнъж пуф! и ни няма. Кой ще пазарува ваучери тогава, а? ;-)
То наистина и често има оферти за похапване, ама сега какво – да ги редуваме ли? Една тортичка, после на кавитация, ресторант, а след него тичаме на LPG…

…космати
Фотоепилация, лазерна епилация, кола(о?) маска… - човек чак да го хване яд колко бавно му растат космите от толкова много изгодни оферти. Да вземат по-предприемчивите да започнат да пускат оферти за присаждане на косми – само и само, за да можем да се възползваме после от (поредния) най-голям хит в обезкосмяването. Хубаво е човек да поддържа външния си вид, гладката кожа си е гладка кожа. Но честно – има ли хора, които да се обезкосмяват тооолкова често? Да не започвам с офертите за подстригване – няма човек, на който толкова бързо да му расте косата. Подстригване и маникюр, Подстригване + сешоар, Автомивка + подстригване…

…зле изглеждащи
„Имаш бръчки – марш на фотоподмладяване!” Ама няма „Аз съм само на 21” – да не си се усмихвал/-а толкова.
„Бледнееш – бързо на солариум!” Какво означава „Казват, че е вредно” – и за дишането може да кажат, че е вредно. Ще спреш да дишаш, ли?
„Пушиш, пиеш кафе или ядеш – незабавно отивай на избелване на зъби!” После да не започнеш пак да се усмихваш, обаче. Бръчки, нали помниш?
Добре че не пиша аз заглавията на офертите, нали? ;-) 

Снимка: Интернет

Сега сериозно. След сутрешния си обзор на оферти, понякога имам чувството, че когато изляза навън ще се сблъскам с маса от сбръчкани, бледи създания с жълти зъби, много окосмени и с наднормено тегло. След преодоляване на първоначалния страх, се убеждавам, че… ами хората са хубави. И различни. Както и трябва да бъде. Има пухкави, има и слаби. Има такива с бръчици от усмивки, има и с младежки лица. Има дългокоси, има и с къси коси.
Кой тогава ги купува всичките гореизброени оферти? Или просто са толкова ефективни, че правиш, не правиш – резултатът е един и същ? И не, днес не съм в ролята на знае-всичко-или-поне-така-си-мисли-DealHunter, а в искрено-чудещия се-и-изумен-DealHunter.
Ето и някои от въпросите, които се въртят из главата ми:
Салоните за красота, соларните студия или зъболекарските кабинети, те ли са най-склонни да пускат предложения с големи отстъпки? Дали е толкова трудно да се набавят разнообразни оферти? На сигурно ли се залага като се пускат изпитани сделки? Каква ще е следващата вълна от оферти – курсове по подобряване на самочувствието?
Отговори, мнения и отзиви се приемат всеки работен ден между 09:00 – 17:00 (обедна почивка от 12:00 – 13:00) в коментарното поле по-долу или във Facebook.

сряда, 12 октомври 2011 г.

Аз коментирам, ти коментираш


Кратък е понякога животът на коментарите. Творчеството на мнозина е бивало унищожавано с игрива лекота от някой зъл админ още от зората на онлайн общуването.  Причините са много и често те не са особено справедливи. Но както има свобода на словото, така съществува и правото на действие. Онова действие, което изпраща коментара ти в небитието. Вечните коментаторски полета?

Когато груповото пазаруване все още прохождаше по българските земи, през далечната 2010 година, всеки коментар беше добре дошъл.
otstypkamyass96: „Еееееееей к’ви са тия шмекерии, бееее? Вий сте шмекери някакви!!! К’ви отстъпки, к’ви пет уева?!?!”.
admin: „Уважаеми/а господине/госпожо otstypkamyass96, това е съвършено нов бизнес-реклама-маркетинг модел, чиято единствена цел е да задоволи и най-малкия каприз на нашите потребители, като същевременно отговори на нуждите на малкия (и не само) бизнес. Надяваме се да спечелим доверието Ви и Вие да се почувствате поне толкова специални, колкото сте за нас. Ако имате още въпроси към нас, ние с готовност ще отговорим на тях. На разположение сме 24/7.
С пожелание за страхотен ден, Екипът на…”

С течение на времето нещата започнаха да се променят. Хората ставаха все по-запознати с груповото пазаруване. Сайтовете увеличаваха броя си. Коментарите станаха цветни и варираха от:
gosho123: „аз там съм редовен клиент. препоръчвам го на всички” и
Петров: „След бърза справка открих леко несъответствие в цените. Бихте ли обяснили?” през
hitarpetar:re: gosho123 абе ти си поставено лице бе!” до
4arovnitsza: ae stiga ste ni probutvali menteta da vi **********.
А админът започна да пасува. И покрай просташките коментари изгоряха и читавите такива.

Някои от сайтовете изобщо премахнаха коментарната си част. Други отговаряха след толкова много време, че се обезсмисляше задаването на въпрос към тях. Трети решиха, че най-лесно и безболезнено е да се трият неудобните коментари. Като под неудобни много от тях решиха, че това са коментарите, които се отнасят за конкретна сделка. Лек нюанс на недоверие към офертата – Delete. Линк към друг сайт, който доказва некоректно обявени цени – Delete. Въпрос към дадената оферта – ако-админът-не-е-на-кеф – Delete.

Към сайтовете за групово пазаруване
Триенето на коментари е признак на слабост. И освен ако не съдържат обидно за другите потребители съдържание, оставете ги там, където са си.
Някой е задал неудобен въпрос или е оплюл дадена оферта. Нали сте про-та? 100 % можете да отговорите подобаващо. Хем ще дадете полезно инфо на другите потребители, хем ще натриете носа на негодника, дръзнал да пише.
Пък ако искате, гледайте на коментарите като на ламята от 21-ви век. На мястото на всеки отсечен коментар ще се появят нови три. Обаче ще се появяват другаде. Където няма да имате контрол.

Към търговеца
В деня, в който твоята оферта е на сайта бъди на линия. Говорили сме го вече. Превърни потребителите на избрания от теб сайт в твои клиенти. Нали това е целта? Гарантирано ще има въпроси, чиито отговори ще избодат очите на недочели коментатори. Отговори им при всички положения. Ако трябва повтори (само без copy/paste – адски е грозно). Струва ти се досадно? Какво правиш в бизнеса с клиенти тогава?

Към коментиращия
Винаги, винаги, винаги, когато имаш въпрос, възражение, мнение го задавай, защитавай, споделяй. Било в коментар под оферта, във форума или пък Facebook страницата на сайта.
Ако ти се е дописало просто ей така, защото няма какво да правиш – пощади човека отсреща. Както и другите потребители и потенциални читатели на коментара ти. На всички вече ни е писнало доста сериозно от всезнайковци, които се вихрят от форум на форум и бълват по 100 постинга на час. И 4естно – престани да пишеш на m@imunitz@.

Защото вашето мнение е важно за мен и с оглед на вашето сигурно и безопасно четене, тази публикация се записва.
Комисията за регулиране на сайтовете за групово пазаруване (КРСГП) предупреждава: КОМЕНТАРИТЕ ПОД ТАЗИ ПУБЛИКАЦИЯ СЕРИОЗНО МОГАТ ДА НАВРЕДЯТ НА ЗДРАВЕТО НА НЕКОРЕКТНИ САЙТОВЕ, ТЪРГОВЦИ ИЛИ ОФЕРТИ!

сряда, 5 октомври 2011 г.

Предизборно


Ако се провеждаха избори за групово пазаруване, то предизборната кампания би изглеждала горе долу така:

В щаба на НАРЦИС (Народна Асоциация за Разумни Цени и Истински Сделки) кипи трескава подготовка. Работата по предизборните оферти е тежка и всички са наясно, че предложенията трябва да са по-обещаващи от всякога. В скорошно изявление пред медиите от НАРЦИС заявиха категоричното си намерение да подобрят икономическата обстановка в страната като отворят повече работни места. Слоганът на кампанията им е „Повече сайтове – повече работа”. Специално внимание обръщат на младите хора и техните проблеми. „Стига изтичане на мозъци! Искаме да стимулираме младите в страната да са по-ангажирани със случващото се в света на груповото пазаруване. Съвсем скоро стартираме и проект по Оперативна Програма „Развитие на груповото пазаруване в България”, който е насочен към хора от 20 до 35 годишна възраст. От една страна ще покажем на Европа и света прословутото българско трудолюбие, от друга – ще дадем шанс за реализация на младите българи.”

От Коалиция за социално пазаруване в България веднага опонираха на НАРЦИС. „С тия приказки за младите, този път не са познали. Убедете се сами докъде я докараха – младите у нас сега работят две работи на заплатата на една. Това ли е виждането на НАРЦИС за социално-групова политика? А родителите ни? Това ли заслужават? Това ли са достойните старини? Срам ни е! Заявяваме най-отговорно, че ако спечелим следващия мандат, ще предприемем нужните мерки, колкото и крути да са те, за да има честни и открити сделки за всеки. Без оглед за възраст, пол или етнически произход.” Слоганът, под който тече кампанията на Коалиция за социално пазаруване в България е „За всеки българин – сделка!”.

От ЛСЗ (Легитимност, Сериозност и Задружност) пък заявиха, че разполагат с компромати срещу двата си главни опонента – НАРЦИС и Коалиция за социално пазаруване в България. „Не може да продължава така. Все се бият в гърдите колко големи сделки били сключили, какви големи компании били привлекли. Имаме неоспорими доказателства за нечистоплътния начин, по който са били сключени някои от т.нар. им големи сделки. Конституционно право на всеки българин е да може да пазарува и да знае къде отиват парите му. Сенчестите оферти, на които ставаме свидетели всеки ден, целят едно – да пълнят гушите на някои. Няма да споменаваме имена. Все още. Те, ако имат доблестта, да се покажат пред обществото и да обяснят за какво се харчат парите на хората. Ако не го направят сами, ние ще ги разобличим.”  „Прозрачност за по-добри сделки” е фразата, която се скандира на предизборните сбирки със симпатизанти. От ЛСЗ подканят съмишлениците си да подават сигнали всеки път, когато се почувстват подведени или излъгани от сайт за групово пазаруване.

Щурм приканват гласоподавателите си с „Истински Българи за истинно групово пазаруване!”. На специално разработения за изборите сайт може да се прочете: „Грешното разбиране за свободен пазар ни обезличава като нация. В деня, в който встъпим във власт, ще забраним сделките за каквато и да интернационална кухня. Нека Българинът си припомни вкусът на традиционните български гозби. Така, както баба ги е приготвяла. Възнамеряваме да забраним и офертите за екскурзии и почивки в чужбина – нашата Родина заслужава да бъде опозната и обикната! Международните компании, които държат сайтове за групово пазаруване в България, също нямат място на нашия пазар. Нека си задържат скъпоценните инвестиции. Ние, Българите, знаем повече и можем по-добре. Подкрепете ни, а ние стремително ще се отървем от нахалните чуждоземци!”.

До редакционното приключване на блога останалите групови партии и сдружения не бяха открити за коментар.

Гласувай!